موسسه تندخوانی نصرت

روش های تندخوانی

تندخوانی

هنر رد شدن از کلمات بی اهمیت را بیاموزید و افکارتان را متمرکز کنید

هنر رد شدن از کلمات را بیاموزید ذهن ما میتواند بدون خواندن تمام یک کتاب یا مقاله مفایهم را درک کند. با دانستن این که از چه چیزهایی باید رد شوید میتوانید یک کتاب را سریع تر بخوانید و اطلاعات ان را سریع تر به دست اورید. با یک بار خواندن یک کتاب غیرتخیلی، شما ساختار ان را درک کرده اید. فهمیدن طرح کلی کتاب به شما کمک میکند که از قیمت هایی که اساسی و مهم نیستند بگذرید و وقت خود را رویشان نگذارید. برای مثال با مرور کلی کتاب شروع کنید. تعدادی از پاراگراف های ابتدایی را بخوانید تا پیام کل کتاب دستتان بیاید. در مرحله ی بعد، عناوین اصلی و فرعی را بخوانید. سپس جمله ی اول و اخر هر پاراگراف را بخوانید. این شیوه به شما کمک میکند که هر متنی را با سرعت بالاتری مطالعه کنید. با این استراژی چهل درصد از اطلاعات حیاتی متن را دریافت میکنید افکارتان را متمرکز کنید یکی از عادات بد، خیال پردازی حین مطالعه است. بیشتر اوقات هنگام مطالعه به عجیب غریب ترین چیزها فکر میکنیم. خیال پردازی چیزیست که همه ان را انجام میدهند، هیچ فایده یا دلیلی ندارد که خودمان را وادار به انجام ندادن ان کنیم. در عوض، ان را تبدیل به چیزی کنید که در فهم مطلب به شما کمک میکند. دفعه ی بعد که ذهنتان شروعت به خیال پردازی کرد، بلافاصله ان را معطوف به موضوعی کنید که در حال مطالعه اش هستید. کلماتی که میخوانید را به تجربه های واقعی ارتباط دهید. برای مثال وقتی در حال مطالعه در باره ی راه های مقابله با استرس هستید، زمانی را به یاد بیاورید که به شدت استرس داشتید. به این طریق به ذهنتان اجازه میدهید که چیزها را به هم مرتبط کند چرا که این روش به شما کمک میکند چیز ها را راحت تر به یاد بیاورید.

تندخوانی

هنگام مطالعه، کلمات را بی صدا نخوانید و یک هدف برای خود تعیین کنید

هنگام مطالعه، کلمات را بی صدا نخوانید و لب هایتان را تکان ندهید بیشتر ما هنگام مطالعه کلمات را با صدای کم یا بی صدا میخوانیم، با این کار میتوانید در هر دقیقه 150 کلمه بخوانید که برابر با سرعت صحبت کردن شماست. تحقیقات نشان میدهند که مغز ما میتواند در هر دقیقه 400 کلمه را پردازش کند. با ترک عادت بی صدا کلمات را خواندن و تکان دادن لب ها تعداد کلماتی که میتوانید در دقیقه بخوانید را تا 200 درصد افزایش میدهید! یکی از راه های اجتناب از این کار، تمرکز بر کلمات کلیدی و رد شدن از باقی کلمات است. این روش را امتحان کنید و حین تکان دادن لب ها و بی صدا خواندن کلمات مچ خود را بگیرید. یک هدف برای خود تعیین کنید در رابطه با اینکه بعد از خواندن متن مورد نظر میخواهید چه اطلاعاتی را به دست اورده باشید برای خود هدف تعیین کنید. از خودتان بپرسید: برای چه این متن را میخوانم؟ برای چه به این اطلاعات احتیاج دارم؟ چطور میتوانم از اطلاعاتی که به دست اورده ام استفاده کنم؟ اگر دانشجو هستید و برای امتحان مطالعه میکنید فقط روی بخش هایی تمرکز کنید که مرتبط با موضوع درس است. اگر در حال مطالعه ی متنی در رابطه با تمرینات ورزشی هستید و بعد از مطالعه ی ان قصد دارید یک برنامه ی مدون ورزشی برای خود بچینید فقط بر بخش هایی تمرکز کنید در رابطه با برنامه های تمرینی مختلف است. مجبور نیستید باقی مطالب را به کل نادیده بگیرید اما دست کم میتوانید مطالب را اولویت بندی کنید. به علاوه، اگر واقعا نمیدانید برای چه مطلبی را مطالعه میکنید، بهتر است از مطالعه ی ان دست بکشید.

تندخوانی

تکنیک های تندخوانی

از حواس پرتی پرهیز کنید. ... راحت برو ... کلماتی را که قبلاً خوانده اید پوشش دهید. ... بدانید از متن چه می خواهید. ... پیشرفت خود را محک بزنید. ... تمرین ، تمرین ، تمرین.

تندخوانی

دویست هزار کلمه در دقیقه بخوانید

آیا می توان 20000 کلمه را در هر دقیقه خواند؟ ... متخصص حرکت چشم ، کیت راینر ، معتقد است که حتی فراتر رفتن از 500 کلمه در دقیقه غیرممکن است زیرا فرایند مکانیکی حرکت دادن چشم ، رفع آن و پردازش اطلاعات بصری نمی تواند خیلی سریعتر از آن باشد.

تندخوانی

روش های تندخوانی

از جمله شیوه های مطالعه، تندخوانی است. بسیاری از افراد با روش های تندخوانی آشنایی ندارند و از فواید بسیار آن غافل هستند. اما افرادی که برای مطالعه خود از روش های تندخوانی استفاده می کنند از اثربخشی این روش ها اطلاع بیشتری دارند. این افراد می دانند که روش های تندخوانی موجب تقویت تمرکز آنها شده و یادگیری را برای آنها لذت بخش تر می کند. از دیگر مزایای روش های تندخوانی، بالا بردن سرعت مطالعه و صرفه جویی در زمان است. افرادی که روش های تندخوانی را بکار می برند یاد می گیرند که چگونه موانعی که مانع تمرکز آنها می شود را برطرف نمایند و همه حواس خود را متوجه مطلبی که می خوانند، کنند. جهت آشنایی با روش های تندخوانی می توانید با ما مشاوره کنید.

تندخوانی

تندخوانی

آموزش روش های تندخوانی

روش های تندخوانی از مطلوب ترین شیوه های مختلف مطالعه هستند. این روش ها قابلیت یادگیری را دارند و افراد در هر سن و پایه ی تحصیلی که باشند قادر خواهند بود با اندکی تلاش و تمرین، به این شیوه ها تسلط پیدا کنند. هدف ما از آموزش روش های تندخوانی آن است که به افراد کمک کنیم تا عادات نادرست مطالعه ی خود را کنار گذاشته و با روشی آشنا شوند که سرعت و دقت مطالعه ی آنها را بالا می برد. آموزش روش های تندخوانی برای همه افراد ممکن می باشد و در خواندن اثربخش و مفید نقش موثری دارد. تکنیک های به کار رفته در آموزش روش های تندخوانی بسیار کاربردی هستند. این تکنیک ها اصولی بوده و در افزایش حواس و تمرکز افراد نقش بالایی دارند. جهت آشنایی با روش های تندخوانی می توانید با ما مشاوره کنید.

تندخوانی

فواید کاربردی روش های تندخوانی

اگر می خواهید تندخوان شوید لازم است تا در ابتدای راه اندکی تلاش و سختی را متحمل شوید تا یک عمر به راحتی و سهولت، بخوانید و از خواندن لذت ببرید. تمرین و تلاش برای تندخوان شدن ارزشمند است چون فواید کاربردی روش های تندخوانی به قدری است که در همه ی بخش های زندگی شما به چشم خواهند آمد. از جمله فواید کاربردی روش های تندخوانی آن است که به شما کمک می کند تا با عوامل مخل تمرکز مقابله کنید و یاد بگیرید که چگونه تمام حواس خود را متوجه متنی که در حال خواندن آن هستید بنمایید. کافیست تا خودتان تندخوان شوید، آن زمان است که خودتان با فواید کاربردی روش های تندخوانی به وضوح آشنا می شوید. جهت آشنایی با روش های تندخوانی می توانید با ما مشاوره کنید.  

تندخوانی

روش های جدید تندخوانی

تندخوانی هر چند موضوعی است که از سال 1990 به صورت فراگیر در تمام کشورهای پیشرفته دنیا مورد پذیرش مسولین آموزشی کشورها قرار گرفت و به صورت فراگیر پخش شد ولی همواره تمرینات جدیدتری جای تمرینات قبلی را گرفته است. شما می توانید با سرچ کوتاهی در اینترنت و همچنین با مطالعه جدیدترین کتابهای فارسی و انگلیسی که با این موضوع نگارش می شود از جدیدترین روشهای تندخوانی آگاه شوید در موسسه نصرت، همیشه تلاش شده است با آپدیت کردن برنامه کلاسها، ساده ترین و کم آسیب ترین تمرینات از بین همه تمرینات جدا و در اختیار دانش پذیران قرار گیرد همه دانش پذیران بعد از پایان دوره می توانند به دفتر موسسه مراجعه و تمرینات جدیدتری را دانلود و انجام دهند

تندخوانی

روشهای متفاوت تندخوان شدن

در امریکا، روشهای تندخوانی در رشته ای با عنوان روانشناسی یادگیری مورد مطالعه اندیشمندان این کشور قرار گرفت. برای اطلاعات بیشتر به کتاب دکتر علی سیف مراجعه نمایید. این رشته هنوز نیز در ایران به وجود نیامده است ولی در این رشته ی درسی به روش های مختلفی که منجر به سرعت در مطالعه می شود مورد مطالعه قرار گرفته است برخی برای تندخوان شدن تنها به بازیهای چشمی اکتفا می کنند و برخی نیز به روشهایی برای سریعتر شدن از جهات دیگر و برخی نیز به حذف روشهای منفی در مطالعه می پردازند امروزه روشهای گوناگونی برای تندخوان شدن ابداع شده است که اسپید ریدینگ مشهور ترین آنها است. این فن کما کان در کشورهای پیشرفته دنیا و دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می شود و علاوه بر مقبول بودن نزد همه دانشمندان حیطه روش مطالعه، امتحان خود را پس داده است و در 90 درصد دانش پذیران تاثیر قطعی و منتج داشته است موسسه نصرت تمرینات تندخوانی خود را همواره به روز رسانده و از جدیدترین تمرینات استفاده می نماید ولی بیس آنچه تدریس می کند تندخوانی / اسپید ریدینگ می باشد

تندخوانی

سریعترین روش برای تندخوان شدن

برخی گمان می کنند که می توانند با مطالعه یک کتاب یا مقاله تندخوان شوند. برخی یک کتاب را مطالعه می کنند و کمی سرعت مطالعه خود را افزایش می دهند و گمان می کنند که دیگر تندخوان شده اند و نیازی به استاد یا پیگیری های بعدی ندارند تجربه به ما نشان داده است که با مطالعه مطالب تئوری و همچنین شرکت در یک سمینار تئوری شما تندخوان نمی شوید. شما می بایست تمرینات تندخوانی را به صورت منظم و زیر نظر مربی یا کسی که با این فن اشنا است انجام دهید تا به معنای اصطلاحی تندخوان شوید کمی صبر و حوصله داشته باشید و زمان کافی برای تغییر روش مطالعه خود در نظر بگیرید. حتما نتایج مثبتی را تجربه خواهید نمود

تندخوانی

سه روش اصلی تندخوانی

اگر بخواهیم روشهای تندخوانی را در ایران محصور کنیم، ان روشهایی که بر طبق آنها تدریس تندخوانی در اموزشگاه ها مطرح است و طبق ان تدریس میکنند سه روش اصلی است که د راین مطلب به آن خواهیم پرداخت امیدوار هستم این مطلب برای شما مفید باشد. پیشتر لازم است بگویم که شما می توانید در صفحه اینستاگرام ما عضو شوید. در این صفحه هر روز یا چند روز یک بار یک پیام جدید در مورد یکی از اصول و شیوه های صحیح مطالعه قرار میدهیم تا علاقه مندان بتوانند بهتر با روشهای تندخوانی و اصول و فنون روش مطالعه آشنا شوند روش اول: اسپید ریدینگ است که همان تندخوانی مصطلح می باشد. این روش اولین بار توسط اولین وود مطرح شد. کتاب اولین وود در ایران با نام تندخوانی در هفت روز منتشر شده است که به گمانم بتوانید آنرا از انتشارات جیهون خریداری نمایید اولین ود اولین کسی بود که تندخوانی را مطرح کرد. او اسم این فن را تندخوانی اولین وود گذاشت که به مرور زمان اولین وود از ابتدای ان حذف شد و فقط تندخوانی یا همان اسپید ریدینگ باقی ماند که امروزه نیز در دنیا تدریس می شود این فن توسط مهندس نصرت و همچنین دکتر سیف وارد ایران شد یعنی برای ایرانیان ترجمه شد. مهندس نصرت کتاب مشخصی ندارد و فقط به تدریس تندخوانی به طور گسترده در ایران اقدام کرد. دکتر سیف اما چون دانش اموخته رشته روانشناسی یادگیری بود به صورت علمی تر و دقیق تر به این موضوع پرداخت و کتاب روشهای مطالعه و یادگیری را تالیف نمود. او همچنین یک کتاب در مورد روانشناسی یادگیری تالیف کرد که از جمله منابع مهم برای روانشناسان میباشد. در حال حاضر موسسه تندخوانی نصرت بیش از 7 کتاب علمی در زمینه تندخوانی منتشر کرده است که می توان به فنون تندخوانی و همچنین نظریه های جدید یادگیری اشاره کرد که منبع خوبی برای علاقه مندان به یادگیری روشهای تندخوانی محسوب می شود. روش دوم از سه روش تندخوانی متا ریدینگ است. این مهارت که مورد انتقاد بسیاری از کتابخوانهاست هرچند خیلی کمرنگ تر از تندخوانی ولی هنوز هم با همین نام در حال تدریس می باشد. در مقایسه با تندخوانی، طرفداران جهانی متاریدینگ بیشتر در مالزی و کشورهای مشابه مثل ایران یافت می شوند اما اسپید ریدینگ در چین، امریکا و اروپا در حال تدریس میباشد. سایتهای فعال در برگزاری کلاسهای تندخوانی در امریکا و اروپا و مسابقه جهانی تندخوانی در چین گویای این مطلب است. روش سوم از سه روش اصلی تندخوانی که امروزه در حال تدریس می باشد (1397) تندخوانی کوانتوم می باشد. من برای انکه بتوانم مطلب علمی در این زمینه بنویسم مقالات و کتابهای انگلیسی زیادی را ورق زدم. چیزی به این نام نیافتم. هر چند لفظ کوانتوم در این کتابها بود ولی مفهوم دیگری داشت و به عنوان روش مطالعه و تندخوانی هم محسوب نشده بود. وب سایت اموزشگاه تندخوانی کوانتوم نیز مطلبی در این زمینه یا مقاله ای که منبع این عنوان محسوب شود را معرفی نکرده بود و شاید من خوب سرچ نکردم تندخوانی نصرت اگر به عنوان یک روش تندخوانی محسوب شود همان اسپید ریدینگ می باشد و کلیه فنون مربوط به اسپید ریدینگ در حال تدریس می باشد

تندخوانی

روش های مطالعه

یکی از مطالبی که در کلاس مطرح می شود و برای هم استاد و هم دانش پذیران مهم است آن است که در دروس تخصصی روش مطالعه جدید و کارآمدی داشته باشند در کتاب هر درسی را چگونه بخوانیم برای دانش آموزان توضیح داده ایم که کتابهایی مثل زیست، ریاضی، جغرافیا و ... را چگونه بخوانند. با مطالعه این کتاب دانش پذیرانی که تندخوانی را یاد گرفته اند، روشهای خاص خویشتن را برای خواندن تک تک دروس نیز پیدا میکنند. بزرگسالان کتاب تخصصی ندارند و عمدتا کتابهای عمومی را مطالعه می کنند. برای این گروه از علاقه مندان کتب، کتاب بالابردن مهارت مطالعه را تهیه و تنظیم کردیم. در این کتاب با سرفصلهای زیر آشنا می شوند: فصل اول: چگونه آنچه میخوانید را کاملا بفهمید فصل دوم: چگونه عاشق مطالعه شوید فصل سوم: چگونه از مطالعه کردن لذت ببرید فصل چهارم: چگونه ذهنتان را تشویق به خواندن کنید فصل پنجم: چگونه زمان برای خواندن کتاب بسازیم وقتی حسابی درگیریم علاوه بر این به دانش پذیران موسسه کتاب روشهای مطالعه و یادگیری دکتر سیف را نیز پیشنهاد می کنیم. در نهایت دانش پذیران علاوه بر اینکه سرعت مطالعه را افزایش داده اند، با روشهای مطالعه نیز اشنا می شوند. لازم نیست ما همه چیز را دانش پذیرانمان در کلاس درس بیان کنیم. مطالب اصلی را بیان می کنیم و استاد با توجه به نیاز دانش پذیران به آنها کتابهایی را معرفی میکند تا با مطالعه آن، بتوانند مهارتهای مطالعه را نیز افزایش دهند

در مورد این متن سوالی دارید؟ اینجا بنویسید.