موسسه تندخوانی نصرت

تندخوانی کودکان

تندخوانی

آهسته خواندن کتاب، علت بی علاقه شد به مطالعه

کلاس تندخوانی کودکان مقطع ابتدایی

در مدرسه ابتدایی، از نیمه دوم سال اول ابتدایی، کودکان باید بتوانند متنها را روان بخوانند و هجی نکنند. با اینحال برخی از کودکان کماکان از خواندن کتاب طفره میروند. بی علاقه بودن به کتاب خواندن، حوصله نداشتن برای مطالعه و نداشتن تمرکز کافی هنگام مطالعه از مشکلات رایج میباشد. این مشکل والدین را مجبور میکند تا در کنار کودکشان درس بخوانند. آنها باید به کودکشان کمک کنند و گاهی باید کلمه به کلمه برای او توضیح دهند تا او درس را متوجه شود. در سالهای قبل یک شاگرد داشتم که سال اول دانشگاه بود. باورتون میشه... سال اول دانشگاه و مادرش میگفت من باید حتما متنو یبار بخونم و براش توضیح بدم تا اون درسو بفهمه. گفتم پس چجوری دبیرستانو تموم کرده؟ گفت من براش همه رو توضیح دادم. در کلاس درس متوجه شدم که اون پسر فوق العاده از تنبیه میترسه. چون وقتی ازش سوال میپرسیدم و نمیتونست جواب بده حالت دفاعی میگرفت. حتی یبار خواستم از کشوی میزم یه چیزی بردارم از صندلیش بلند شد که در بره. مطمینم باورتون نمیشه. بهرحال چندتا تمرین ساده بهش دادم و اون در نهایت تونست خودش بدون کمک از مادرش کتاب بخونه ولی مساله اینه که چرا از سال اول ابتدایی این مشکل رو حل نکردن و چرا مادرش باید در طول اینهمه سال، اینهمه فداکاری کنه و وقت بذاره در حالی که مشکل میتونست خیلی ساده تر حل بشه. جواب ساده است. چون نمیدونست کلاس تندخوانی یا کلاس تندنویسی هم داریم. اگر در اطراف خودتان کودکی را سراغ دارید که آهسته میخواند، یا هجی میکند یا متن را نمیفهمد یا کلمات را جابجا میخواند حتما این کلاس را به او معرفی کنید تا بتواند سریع بخواند. خواندن کتاب بدون کمک از دیگران، حس اعتماد به نفس و پیروزی و پیشرفت را در کودکان ایجاد میکند. کودکانی که به کتاب خواندن علاقه مند میشوند، سر به راه تر خواهند بود و در تنگناهای زندگی در دوران نوجوانی، به جای مصرف مواد به کتاب خواندن مشغول میشوند. مدرسه اولین مرحله جدایی کودک از والد است و کتاب خواندن به صورتی که خودش کتاب را بفهمد، اولین مرحله استقلال درونی کودکان در زندگی است. پس به او کمک کنیم که خودش کتاب را بخواند و بفهمد. جهت ثبت نام در یک کلاس تندخوانی کودکان، با شماره 02166495480 تماس حاصل فرمایید. اگر این صفحه رو با لپتاپ باز کردید، در ادامه چندتا راهکار برای تندتر خواندن کودکان رو مشاهده میکنید.

اطلاعات بیشتر درمورد کلاس تندخوانی کودکان

توضیح تصویری در مورد کلاس تندخوانی کودکان برای دانلود این توضیح ویدویی، اینجا کلیک کنید
تندخوانی

آنچه در این صفحه میخوانید

1. تندخوانی کودکان چیست 2. ریشه های کندخوانی کودکان 3. راهکارهای تندخوان شدن کودکان 4. کلاس تندخوانی کودکان

تندخوانی

1.1 مشکلات رایج خوانش در مقطع ابتدایی

بسیاری از والدین گرامی با موسسه نصرت تماس میگیرند و مشکل کودک خود را اینگونه عنوان مینمایند: کودک من خیلی کند میخواند. وقت بسیاری را برای خواندن یک کتاب مصرف میکند در نهایت هم نمیتواند به پرسشها پاسخ دهد * کتاب را باز میکند و حواسش دیگر داخل کتاب نیست * مشکل حواس پرتی هنگام مطالعه دارد *مشکل امتحان دادن کتابها را دارد * سر جلسه دیکته نمیتواند به استاد برسد و از استاد عقب میماند * مشکل نوشتن سوال در جلسه امتحان یا مشکل کم آوردن وقت در جلسه امتحان دارد

تندخوانی

1.2 مشکل عدم انجام تکالیف کودکان در منزل

خب این یه مشکل پیچیده است و باید حتما در چند جلسه مشاوره درمانی شرکت کنید. مشاور باید حتما تحصیل کرده رشته روانشناسی یا مشاوره باشد و باید حتما از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران مجوز دایر کردن دفتر مشاوره داشته باشد. احتمالا ده جلسه مشاوره برای این کار لازم باشد.

تندخوانی

1.3 کودکان در کشورهای پیشرفته از چه سنی تندخوانی را یاد میگیرند؟

یادگیری تندخوانی همانند یادگیری زبان، در بزرگسالی به مراتب دشوارتر از دوران کودکی و نوجوانی است البته این بدان معنا نیست که بزرگسالان نمیتوانند تندخوانی را بیاموزند ولی به هر حال زمان بیشتری برای تمرین نیاز دارند. (منبع: میچل فورد، michel ford, special report on speedreading بد نیست بدانید امروزه در کشورهای پیشرفته، تندخوان را به کودکان 3 سال به بالا اموزش میدهند. جالب است بدانید یک دکتر در فرانسه برای نوزاد دو ماهه روزی دو دقیقه مطالعه کتاب تجویز کرده است (یک کتاب رنگی بزرگ که جلوی چشم نوزاد ورق میزنند تا رنگها را بهتر بشناسد تندخوانی، فقط یک سری تمرین و بازی دادن عضلات چشم است که وقتی سریعتر حرکت میکند، تار نبیند و کارایی آن در بزرگسالی بیشتر باشد

تندخوانی

1.4 سرعت خواندن در کودکان

کودک من باید با چه سرعتی مطالعه کند؟ خواندن برای موفقیت علمی اساسی است. ممکن است سرعت خواندن فرزند من پایین باشد ولی او دقیق میخواند. با اینحال من دوست دارم که سریعتر بخواند تا بتواند درسهای خودش را به موقع تمام کند. بنابراین باید در یکی از کلاسهای ما جوین شود. معمولا کودکان بین 30 تا 70 کلمه در دقیقه کتاب میخوانند که در کلاسهای روانخوانی کودکان قصد داریم این عدد دو برابر شود. در صورتی که انها بتوانند بین 100 تا 170 کلمه در دقیقه بخوانند در کلاسهای تندخوانی کودکان شرکت میکنند. این دو کلاس از نظر محتوا و تمرینات با هم متفاوت هستند.

تندخوانی

2.1 ریشه آهسته خواندن کودکان

چرا کودک من یواش کتاب میخواند

خواندن سریع ارتباط نزدیکی با درک خواندن دارد. تسلط به خواندن و وادار کردن کودک به خواندن سریع تر، یک دیدگاه جهانی و کامل از متن را فراهم می کند و درک معنای پیام را ترجیح می دهد. از سوی دیگر، خواندن اهسته باعث می شود فرد هنگام تلاش برای تشخیص کلمات خاص گیر کند، این باعث می شود که او تمرکز خود را از دست بدهد و انچه را که قبلا خوانده است فراموش کند. این امر منجر به دلسردی و کاهش انگیزه می شود و باعث رها شدن می شود. دستیابی به خواندن سریع بسیار مهم است، به عنوان یک خواندن جهانی از کل پیام و نه کلمات فردی درک می شود.

  • بهبود توانایی تفکر، توانایی درک جهانی شدن، روابط و تسلط.
  • افزایش توسعه زبان
  • افزایش فرایند یادگیری این مهارت به توانایی ایجاد یادگیری کمک خواهد کرد.
  • کاهش زمان اختصاص داده شده به مطالعه و هر کاری که نیاز به خواندن متون دارد، با افزایش درک.
  • بهبود عملکرد تحصیلی با تندخوانی نصرت
تندخوانی

3.1 سه راهکار تندخوان شدن کودکانی که خیلی آهسته میخوانند

برخی کودکان هستند که خیلی خیلی آهسته کتاب میخوانند. انها حتی یک خط کتاب را هم نمیتوانند تمام کنند و یا اینکه مدام بازیگوشی میکنند و با طرح سوالات متفرقه در بین جمله، حواس شما را از ادامه راه پرت میکنند. در این پست سه راهکار برای اینکه به انها کمک کنید تا سریعتر بخوانند آمده است: اول: انجام تمرینات تندخوانی. تمرینات و بازی های چشمی تندخوانی میتواند کمک زیادی کند تا آنها تشویق به سریعتر خواندن کتاب شوند. دوم: از کتابهای ساده و کوچک شروع کنید. کتابها نباید اعراب فتحه و کسره داشته باشند. کودکان خودشان باید کلمات را صحیح هجی کنند. سوم: جیغ نزنید. اگر با دلسوزی نتوانستید کودک را قانع کنید که درس بخواند، جیغ زدن هم راه چاره نیست. این طبیعی است که آنها کلمه ای که سه هفته پیش یاد گرفته اند را امروز فراموش کنند.

تندخوانی

3.2 دو راهکار روانشناسی برای تندخوان شدن کودکانی که اصلا کتاب نمیخوانند

ممکن است دانش اموز ما، از جمله افرادی باشد که لای کتاب را باز نمیکند. در این پست دو راهکار روانشناسی ارایه شده است که میتوانید به آنها کمک کنید که کتاب بیشتر بخوانند. اول: ایجاد انگیزه بیرونی است. تشویقهای بیرونی مثل بازی با موبایل، دیدن تلوزیون یا رفتن به پارک. اما در آن افراط نکنید. یک شاگرد داشتم که اصلا کتاب نمیخواند. حتی 5 دقیقه هم کتاب نمیخواند. بهش گفتم میگم مامانتم یه جایزه برات در نظر بگیره. گفتم چی میخوای ینی؟ گفت اینا اصلا پولشون نمیرسه. بعد اسم یه چیزی رو گفت که من تا حالا نشنیده بودم. علت این اتفاق اینه که این کودک، جزو کودکانی است که همه اطرافیان برای او همه چیز خریده اند و ذهن او اشباع شده است و الان در هنگام تربیت به مشکل برخورده اند. اینکه کودکان همه چیز داشته باشند، کار تربیت را برای والدین سخت میکند. بهرحال جایزه شما باید چیزی باشد که او را خوشحال و راضی کند. و خداکنه با یه پاککن راضی بشه وگرنه کارتون خ سخت میشه. دوم: ایجاد انگیزه درونی است. بعد ازینکه مشوق بیرونی را دریافت کرد، باید مشوق بیرونی را سریع قطع کنید و کاری کنید که او احساس کند خودش با علاقه و انگیزه درونی خودش کتاب میخواند. او کتاب خواندن را باید هدف شخصی خودش تلقی کند نه کاری که مادر از او میخواهد. بلکه کاری که خودش میخواهد انجام دهد.

تندخوانی

3.3 یک تمرین تندخوانی کودکانی که درس نمیخوانند

اگر دانش اموز مقطع ابتدایی دارید که درس نمیخواند و میخواهید از مهارت تندخوانی برای تندتر خواندن او کمک بگیرید، میتوانید این تمرین را با او انجام دهید. اول ابتدایی: هجی کردن کلمات در زمانهای بیکاری و استفاده از جدول هجی کردن صداها دوم تا چهارم ابتدایی: بازی های موبایلی که بازی با کلمات دارند و از آنها میخواهد کلمات را در زمان چند ثانیه ای بخوانند یا معنای آن را تشخیص دهند. پنجم و ششم ابتدایی: گوش دادن کتابهای صوتی

تندخوانی

3.4 مشکل کندخوانی کودکان و چهار راهکار خانگی

والدینی که قصد دارند خودشان با کودکشان کار کنند و از او بخواهند که سریعتر بخواند میتوانند یکی از چهار راهکار زیر را به کار ببندند: راهکار اول: کتاب داستان کوچک برای او تهیه کنید. راهکار دوم: کتاب داستانهایی که در حال حاضر به آنها علاقه دارد را برایش تهیه کنید. راهکار سوم: کلمات را هجی نکنید و هر کلمه را کامل و تمام بخوانید. راهکار چهارم: تمرینات تندخوانی را از اینترنت دانلود کنید و با او انجام دهید.

تندخوانی

4.1 از چه کسی برای تندخوان شدن کودکم کمک بگیرم؟

وقتی دانش آموزان مقطع ابتدایی از خواندن فرار میکنند و به تلوزیون بیشتر از کتاب خواندن علاقه مندند، ابتدا باید مشکل را شناسایی کنید. مشکلات کودکان خصوصا در اول ابتدایی میتواند مربوط به مشکلات شناختی باشد. مشکلات شناخت شناسی، توسط معلم کلاس اول باید شناسایی شود و در صورت ناآگاهی او از این مساله، روانشناس یا مشاوری که رشته روانشناسی یا رشته مشاوره تحصیل کرده است و مجوز روانشناسی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دارد میتواند مشکل او را شناسایی کند. به کسی که صرفا تندخوانی درس میدهد و تخصصی در زمینه روانشناسی ندارد اعتماد نکنید و با توجه به حساس بودن آموزش به کودکان و نیاز به ارتباط نزدیک و مناسب با کودکان، اول از همه از معلمان و در نهایت از متخصص روانشناسی و مشاوره کمک بگیرید.

تندخوانی

4.2 مشکل علاقه نداشتن به کتاب و راهکارهای خانگی برای مادران

خب این مشکل میتونه طبیعی باشه ولی ممکنه دردسر آفرین باشه. حالا چطور میتونیم به کودکان کمک کنیم که کتابها را با علاقه بیشتری بخوانند؟ در این پست سه راهکار برای ایجاد علاقه به مطالعه سریعتر در کودکان مقطع ابتدایی نوشته شده است. راه کار اول: در کنار او کتاب خودتان را بخوانید. خب وقتی والدین خودشان کتاب نمیخوانند و در کتابخانه کتابهای جدید رفت و آمد نمیکنند، کودکان هم کتاب نخوان میشوند. راهکار دوم: از الگوهای خانوادگی بخواهید که او را به کتاب خواندن تشویق کند. اگر او از دایی ، عمه یا عموی خودش الگو برداری میکند، بنابراین او بهترین تشویق کننده درونی برای کودک است. راهکار سوم: کتابها، با داستانهای تکراری برایش تهیه کنید. مثلا اگر قبلا کارتون اناالسا را بارها دیده است، کتاب همان داستان را برایش تهیه کنید.

تندخوانی

4.3 در کلاس تندخوانی کودکان، چه چیزی اموزش داده میشود

در این کلاس به کودکان آموزش داده می شود که چگونه کتاب خود را سریعتر بخوانند آنرا بفهمند و خلاصه مطالب آن را برای شما بازگو نمایند. همچنین حفظ کردن مطالب اصلی برای پرسش و پاسخ نیز مد نظر می باشد. بعد از این دوره انتظار می رود دانش آموزان کتاب های در سطح خودشان را بدون کمک والدین با تمرکز کافی بخوانند و تمام کنند

تندخوانی

4.4 کلاس تندخوانی کودکان

برای کودکان پیش از دبستان و برای کودکان دبستان دوره های مجزا و خصوصی برگزار میگردد کلاس تندخوانی کودکان با هدف افزایش سرعت مطالعه کودکان طراحی و تنظیم شده است در سالهای زیاد کودکان زیادی به موسسه ما آمده اند که مشکل کتاب خواندن داشته اند پدر و مادر این دسته از کودکان و حتی معلمان ایشان به شدت ازینکه فرزندشان نمی تواند یک درس را تمام کند و مدام باید کنار او بایستند تا کتاب را تمام کند شکایت داشتند بسیاری از معلمان ازینکه دانش اموز نمی تواند یک درس را تا انتها بخواند و به سوالات از متن جواب پس بدهد شاکی هستند خود دانش اموزان نیز ازینکه نمی توانند کتاب را بخوانند حس خنگی و عقب بودن از دیگران به ایشان دست می دهد برای این دسته از دانش اموزان مقطع ابتدایی کلاس تندخوانی کودکان را طراحی نموده ایم در این کلاسها که زمان آنها نیز بسیار کم می باشد، تمریناتی برای تندخوان شدن دانش اموزان به ایشان داده میشود حس رضایتی که در پایان دوره از دانش اموزان مقطع ابتدایی و والدین آنها مشاهده می کنیم بسیار زیاد میباشد و دانش اموزان نیز در انتها وقتی می بینند که می توانند کتاب را حتی سریعتر از دیگر دانش اموزان بخوانند بسیار حس اعتماد به نفس و رضایت به دست می اورند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره دفتر مرکزی تماس حاصل فرمایید02166574710

تندخوانی

4.5 تندخوانی نصرت کودکان

استاد جهانپور از سال 1393 که تدریس تندخوانی را موسسه نصرت اغاز نمود، دوره های تندخوانی و تنویسی کودکان را به صورت حرفه ای راه اندازی نمود. سرفصل و تمرینات این کلاسها با کلاسهای دانش اموزان دبیرستانی متفاوت است. امروزه بسیاری از معلمها که خواندن کودکان را دچار مشکل میبینند تندخوانی دکتر جهانپور را به آنها پیشنهاد میکنند خدمات تخصصی آموزش تندخوانی کودکان را با ما تجربه کنید تندخوانی نصرت کودکان برای کودکان در مقاطع تحصیلی اول ابتدایی تا ششم برگزار می گردد. در این کلاسها بدون انکه به تخیل و تمرکز دانش اموزان کاری داشته باشیم، کاری میکنیم که انها بتوانند کتاب را در یک زمان مشخص بخوانند، تمام کنند و خلاصه انرا برای شما بگویند. برای ما مهم است که در حد خواندن یک کتاب تمرکز کافی داشته باشند. تندخوانی نصرت کودکان، سعی در ساده سازی امر کتابخوانی برای کودکان دارد

تندخوانی

4.6 همه دانش آموزان ابتدایی نباید در کلاس تندخوانی شرکت کنند.

ما کلاسهای تندخوانی را برای سنین مقطع ابتدایی به بالا برگزار میکنیم اما کلاس تندخوانی را برای همه کودکان برگزار نمیکنیم. فقط کودکانی که در روان خوانی مشکل دارند در یک کلاس شرکت میکنند مشکلات روان خوانی مثل نفهمیدن متن، کمک گرفتن از والدین بر کتاب خواندن، نخواندن کتاب، نداشتن علاقه به مطالعه و یا مشکل در هجی کردن کلمات است بنابراین ما برای کودکانی که در روانخوانی مشکل ندارند، کلاس تندخوانی برگزار نمیکنیم. مگر در موارد اضطراری یا مواردی که کودکان میخواهند وارد مدارس تیزهوشان شوند

تندخوانی

4.7 روش ثبت نام کلاس کودکان

کلاسهای کودکان برای مقطع ابتدایی به صورت خصوصی برگزار می گردد جلسه اول می تواند همزمان با ثبت نام به صورت حضوری برگزار گردد برای ثبت نام کلاس کودکان می توانید بطور مثال ابتدا با موسسه تماس گرفته و با استاد دوره در مورد کلاس مشورت می نمایید موسسه هر روز از ساعت 9و نیم تا 5 ونیم باز می باشد و شما می توانید هر روز به صورت حضوری به موسسه مراجعه نمایید باتوجه به اینکه کلاس یک نفره می باشد شما می توانید همزمان با ثبت نام جلسه اول را نیز بگذرانید. در اینصورت قبل از مراجعه حضوری، با موسسه تماس گرفته و یک جلسه رزرو نمایید (این تماس جهت هماهنگی با استاد برای حضور در موسسه می باشد)

در مورد این متن سوالی دارید؟ اینجا بنویسید.