موسسه تندخوانی نصرت

تقویت حافظه کودکان

تندخوانی

ضعف حافظه کوتاه مدت در کودکان

ضعف حافظه ی کوتاه مدت چیست؟ ضعف حافظه کوتاه مدت به وضعیتی اشاره دارد که در ان شخص قادر به یاداوری چیزهایی که خیلی وقت پیش شنیده یا خوانده یا تجربه کرده است میباشد اما نمیتواند جزییات چیزی را که بیست دقیقه پیش خوانده است به یاد بیاورد. ایا میدانستید کودکان هم میتوانند ضعف حافظه ی کوتاه مدت را تجربه کنند؟ بیشتر مردم ضعف حافظه ی کوتاه مدت را با افزایش سن مرتبط میدانند درحالی که این اتفاق میتواند به علت اختلال در عملکرد حافظه در کودکان هم رخ بدهد. اختلال خواندن میتواند عامل ضعف حافظه کوتاه مدت باشد. همانطور که در مورد بزرگسالان صادق است، ضعف حافظه کوتاه مدت در کودکان هم صرفا و صرفا به یک دلیل واحد نیست. اما، بعضی ناتوانی های ذهنی میتوانند محرک این اختلال در حافظه باشند، مانند اختلال در یادگیری. در واقع، اختلال در خواندن یکی از عوامل اصلی ضعف حافظه کوتاه مدت در کودکان است که به معنای ضعف و ناتوانی در روان خوانی متون و فهم درست ان هاست. اختلالات خواب و نداشتن خواب کافی و مناسب نیز از دلایل عمده ی ضعف حافظه در کودکان است. نتیجتا کودکی که از خواب مناسبی برخوردار نیست در معرض ابتلا به ضعف حافظه ی کوتاه مدت قرار دارد. به علاوه؛ این اختلال در کودکان بیش فعال نیز به وفور اتفاق می افتد. این کودکان در کنار ضعف در تمرکز و توجه، ضعف حافظه ی کوتاه مدت را نیز تجربه میکنند. علائم ضعف حافظه کوتاه مدت در کودکان پیش از درمان اختلال لازم است ان را تشخیص دهیم و برای تشخیص ان باید علائم ان را بشناسیم. در زیر به برخی علائم ضعف حافظه کوتاه مدت اشاره شده است: • ناتوانی در به یاد اوردن واقعه ای که کودک از ان اگاه بوده است • ناتوانی در به یاداوردن مکان هایی که کودک پیش از این در ان ها حضور داشته است • دشواری در به یاداوردن اسامی تاریخ ها و غیره. • دشواری در به یاداوردن چیزهایی که به تازگی به او اموزش داده شده است. درمان ضعف حافظه کوتاه مدت درمان این مسئله بستگی به علت و و میزان جدیت ان دارد. اگر مسئله ای ساده باشد که در مراحل ابتدایی تشخیص داده شده باشد، به سادگی با رفتار درمانی و یا تغییر دادن الگو های یادگیری کودک درمان میشود. و در صورت جدیت مسئله نیز پزشک عموما دارو هایی مانند دارو های ضد اضطراب تجویز میکند.

تندخوانی

راه های تقویت حافظه کودکان

ممکن است فرزندتان در نگهداشتن اطلاعات در ذهن خود دچار مشکل باشد. برای مثال تصور کنید به همراه کودکتان در حال درست کردن ماکارانی هستید و فرزند شما مسئول ریختن سس ماکارانی است. زنگ در خانه را میزنند و فرزند شما میرود که در را باز کند اما کاری که پیش تر در حال انجام ان بود را فراموش میکند و دیگر برای ریختن سس برنمیگردد. ضعف حافظه ی کوتاه مدت میتواند در کارهای روزمره ای مانند مثال بالا خلل ایجاد کند. شما میتوانید به به کار بستن استراتژی هایی که در پی می ایند به تقویت حافظه ی کودک خود کمک کنید. بر توانایی های بصری کودک خود تمرکز کنید. کودک را تشویق کنید که در ذهن خود تصویری از انچه خوانده یا شنیده در ذهن خود بسازد. برای مثال، فرض کنید ازقرار است کودک میز غذا را برای پنج نفر اماده کند. از او بخواهید ابتدا تصور کند که میز باید چه شکلی باشد و سپس ان را نقاشی کند. هرچه کودک در تصویر سازی ذهنی قوی تر شود، میتواند ان را ساده تر توصیف کند و کمتر به کشیدن تصویر ذهنی اش نیاز پیدا میکند. از کودک بخواهید معلم شما بشود! بهترین شیوه ی یادگیری چیزی اموزش دادن ان است، در واقع اگر بتوانید چیزی را به کس دیگری اموزش بدهید به این معنیست که ان را عمیقا فرا گرفته اید و از سوی دیگر اموزش موضوعی به دیگری به شخص اموزش دهنده نیز کمک میکند تا موضوع را بهتر درک کند. فرض کنید کودکتان در حال یادگیری یک مهارت است. برای مثال اگر کودک در حال یادگیری دریبل کردن توپ بسکتبال است، از او بخواهید این مهارت را به شما نیز اموزش دهد. بازی هایی که حافظه ی بصری را به کار میگیرند را امتحان کنید. بازی های زیادی وجود دارند که که به تقویت حافظه بصری کودک کمک میکنند، مانند بازی های جفت کردنی. به علاوه، میتوانید یک برگ از یک مجله را به کودک بدهید و از او بخواهید برای مثال دور هر حرف ((ب)) که در صفحه میبیند خط بکشد. کودک را به مطالعه فعال تشویق کنید استفاده از برگه های رنگی و چسبدار و هایلایتر ها میتواند بسیار کمک کننده باشد. چسباندن برگه های یادداشت و خط کشیدن زیر جملات به کودک کمک خواهد کرد که اطلاعات را به اندازه ای در ذهن نگه دارد که بتواند به سوالات پاسخ بدهد. با صدای بلند صحبت کردن راجع به متنی که کودک در حال مطالعه ی ان است و پرسیدن سوالات مرتبط با ان نیز میتواند کارامد باشد. به علاوه، چنین استراتژی هایی به تقویت حافه ی بلند مدت نیز کمک میکند. به کودک کمک کنید تا بین چیز هایی که باید بخاطر بسپارد ارتباط برقرار کند. به کودک خود کمک کنید تا بین جزییات چیزهایی که باید به خاطر بسپارد ارتباط برقرار کند تا به یاد اوردن ان ها برایش ساده تر شود. یک راه، ساختن کلمات بامزه و خنده دار با حرف اول کلمات است. پیدا کردن ارتباط بین چیز ها به تقویت حافظه بلند مدت کودک نیز کمک میکند.

تندخوانی

اهمیت تقویت حافظه کودکان

داشتن حافظه خوب یک ابزار اساسی و مفید ر راستای رشد کودک است. حافظه خوب کمک میکند تا کودک در مدرسه عملکرد بهتری داشته باشد و کارهای روزانه اش را بهتر انجام بدهد. به هرحال همه افراد با حافظه عالی به دنیا نمی ایند. زمانی که فرزند شما در دوران کودکی خود به سر میبرد، بهترین زمان است تا با راه های مختلف حافظه ی او را تقویت کنید. در ادامه لیستی از کارهایی که بهتر است انجام ندهید تا فرایند تقویت حافظه کودک ساده تر اتفاق بیفتد اشاره میکنیم. بیش از حد به این مسئله فکر نکنید و کودک خود را مضطرب نکنید. استرس و خستگی بیش از اندازه ذهن را از پردازش درست اطلاعات باز میدارد و عملکرد ان را مختلف میکند. به کودک خود اجازه دهید بعد از مدرسه مقداری استراحت کند و اسوده شود. برنامه ای برای او تدارک ببینید که بتواند بعد از مدرسه زمانی را بازی کند و کمی میان وعده بخورد و از استرس کارهای مدرسه رها شود. به این طریق، ذهن کودک امادگی بیشتری برای مطالعه ی مجدد پیدا میکند و با تمرکز بیشتری به ان میپردازد. کودک را از استراحت های کوتاه مدت در طول زمان مطالعه بازندارید ذهن برای پردازش بهتر اطلاعات هر چند دقیقه یکبار به تنفس و استراحتی کوتاه احتیاج دارد.در واقع داشتن استراحت کوتاه در طول ساعات مطالعه یک الزام است. برای کودکان دبستانی استراحتی ده دقیقه ای مناسب است. بهتر است در طول این استراحت های کوتاه کارهای ساده ای مانند نوشیدن اب، ایستادن و کمی قدم زدن و یا انجام حرکات کششی انجام شود. در این صورت ذهن مجددا برای ادامه مطالعه اماده میشود. فراموش نکنید که از کودک سوال بپرسید. با پرسیدن سوال هایی مرتبط با موضوع مطالعه کودک از او بخواهید اطلاعاتیذ که فرا گرفته را به کار بگیرد. از او بخواهید خلاصه ای از انچه خوانده است بنویسد. همچنین از او بخواهید حتما درباره ی هرانچه به خوبی نفهمیده است از شما سوال بپرسد.

تندخوانی

عملکرد حافظه

عملکرد حافظه

حافظه کاری شامل توانایی فعال کردن اطلاعات در مدت زمان کوتاه (2-3 ثانیه) در ذهن شماست تا بتوانید از آن برای پردازش بیشتر استفاده کنید. حافظه کاری یک سیستم ذخیره سازی موقتی است و برای بسیاری از کارهای روزمره بسیار مهم است حافظه کاری معمولاً با حافظه کوتاه مدت اشتباه می شود. حافظه کوتاه مدت به اطلاعات کوتاه مدت مورد نیاز برای یک کار کلامی یا تصویری (مثلاً به خاطر سپردن شماره تلفن ، ترکیب صداها در کلمات هنگام خواندن ، به خاطر سپردن اشیاء ، رنگ ها ، مکان ، جهت) اشاره دارد. حافظه کاری شامل دستکاری و تغییر اطلاعات کلامی و تصویری است (به عنوان مثال به یاد آوردن دستورالعمل ها و محتوای آنها برای اجرای آن ، به یاد آوردن چه چیزی در هنگام فراخوان گفتن ، نگه داشتن جای خود در صفحه هنگام خواندن ، حفظ توالی معکوس اشیاء / اعداد).

تندخوانی

تقویت وتثبیت حافظه

چه چیزی باعث بهبود عملکرد حافظه شخص است. تحقیقات پزشکی در مورد نقص حافظه و از دست دادن حافظه مرتبط با سن منجر به توضیح و روشهای جدید درمانی برای بهبود حافظه ، از جمله رژیم غذایی ، ورزش ، مدیریت استرس ، شناخت درمانی و داروهای دارویی شده است . حافظه کاری ، که کمی شبیه به دفترچه یادداشت مغز است ، جایی است که اطلاعات جدید به طور موقت نگهداری می شود. وقتی نام شخصی را یاد می گیرید یا آدرس مکانی را که می خواهید بروید می شنوید ، تا زمانی که با آنها کار نکردید ، آن جزئیات را در حافظه کاری خود قرار می دهید. اگر آنها دیگر مفید نیستند ، شما آنها را به کلی رها می کنید. اگر اینها باشند ، شما آنها را به حافظه بلند مدت متعهد می کنید که بعداً تقویت و یادآوری می شوند . مطالعات انجام شده در مغز موش و انسان نشان داد كه ورزش منظم مي تواند باعث بهبود حافظه شود. تناسب اندام در بزرگسالان مسن حتی ثابت شده است که کاهش سرعت حافظه را بدون کمک به ورزش منظم ادامه می دهد. افظه فرایندی پیچیده است که از فعالیتهای مختلف مغزی تشکیل شده است. در اینجا یک نسخه ساده برای کمک به ما در درک چگونگی انجام فرآیند وجود دارد: ایجاد یک حافظه مغز ما سیگنالهایی را در الگویی خاص در ارتباط با رویدادی که تجربه می کنیم می فرستد و بین نورون های ما به نام سیناپس ها ارتباط ایجاد می کند. تثبیت حافظه اگر کاری دیگری انجام ندادیم ، این خاطره دوباره از ذهن ما خارج می شود. تحکیم فرایند تعهد آن به حافظه بلند مدت است بنابراین می توانیم بعداً آن را بخاطر بسپاریم. بسیاری از این فرایندها در حالی که می خوابیم اتفاق می افتد ، زیرا مغز ما همان الگوی فعالیت مغز را برای تقویت سیناپس هایی که قبلاً ایجاد کرده ایم ، مجددا بازسازی می کنیم. با یادآوری حافظه این همان چیزی است که بیشتر ما وقتی در مورد حافظه یا خصوصاً از بین رفتن حافظه صحبت می کنیم ، فکر می کنیم. اگر به مرور زمان تقویت شود ، به خاطر آوردن حافظه آسان تر است ، و هر بار که این کار را انجام دهیم ، دوباره همان الگوی فعالیت مغز را اجرا می کنیم ، و آن را کمی قوی تر می کنیم . برای بهبود ترکیب حافظه خود قهوه بنوشید بحث در مورد اینکه آیا کافئین قبل از یادگیری چیز جدیدی می تواند باعث بهبود حافظه شود ، قابل بحث است. بیشتر تحقیقات اثر کمتری از تأثیر مصرف کافئین قبل از ایجاد خاطرات جدید پیدا کرده است. با این حال ، یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف قرص کافئین پس از انجام یک کار یادگیری ، یادآوری حافظه را تا 24 ساعت بعد بهبود می بخشد.

در مورد این متن سوالی دارید؟ اینجا بنویسید.