موسسه تند خوانی نصرت

روش مطالعه چیست

عکس روش مطالعه چیست

اموزش مهارت مطالعه

چگونه تغییراتی در اموزش مهارت مطالعه داشته باشیم

در آموزش مهارتهای مطالعه، شیوه کار به صورت استدلالی است، در هر جا توصیه به انجام کاری یا خودداری از اجرای آن شده است، دلیل آن کار به صورتی کاملاً علمی و روشن ارائه شده است. علت انتخاب چنین شیوه ای، ضرورت اجرای تمامی دستورالعمل هاست و نه اختیار در اجرا یا عدم اجرای آن. زمانی می توان انتظار اجرای قطعی روشی را داشت که مخاطب معتقد به اجرای آن باشد به گونه ای که بر این باور باشد که بدون اجرای روشهای گفته شده، امکان نیل به هدف و کسب حداکثر بازدهی از مطالعه وجود نخواهد داشت. برای رسیدن به این مرز، مخاطب می بایست از تمامی دلایلی که موجب انتخاب هر یک از روشها و تکنیکها شده است، آگاه باشد تا چنین باوری در وی پدید آید. در بیان مسائل هر جا که ضرورت داشته به تبیین ریاضی مسائل پرداخته شده است.

عکس روش مطالعه چیست

اموزش مهارت مطالعه1

چگونه تغییراتی در اموزش مهارت مطالعه داشته باشیم

مهارت مطالعه همچنین از انجا که تاکید بر یادداشت برداری به صورت شبکه ای است- که با این بحث به طور کامل آشنا خواهید شد- در پایان هر فصل و گاه در میان مطالب- بسته به ضرورت- به ارائه مطالب آن فصل به صورت شبکه ای مدل سازمانی اقدام شده است تا بحث شبکه ای و اهمیت نکات کلیدی ونیز نحوه اجرای طرحهای شبکه ای و اهمیت آن در یادگیری، برای فراگیران به روشنی مشخص شود و همچنین بتوان بتدریح تمرینها و آزمایشها را برای سنجش درستی آزموده ها انجام داد. از جمله شیوه های مطالعاتی که موجب درک درست موقعیت هر روش و پذیرش شیوه برتر می شود، مطالعه تطبیقی روشهاست. بیان این نکته ضروری استکه طرحهای پژوهشی یادگیری خلاق و مهارتهای مطالعه- که ما را به کسب این نتایج و ارائه روشها رهنمون ساخت- بر اساس مطالعه تطبیقی، بنا گذاشته شده است. بر این اساس فراگیران طی آموزشهای آتی، خود به مقایسه تطبیقی روشهای مختلف مطالعه خواهند پرداخت و گزینش شیوه برتر را- که بی تردید با آموزشهای یادگیری خلاق مطابقت خواهد داشت- امکان پذیر خواهند ساخت.

عکس روش مطالعه چیست

رعایت اصول مطالعه

چگونه تغییراتی در رعایت اصول مطالعه داشته باشیم

در هنگام دست خوانی و اجرای تمرین های مربوطه به آن رعایت این اصول ضروری است. کتاب در فاصله حدود 40 سانتیمتری قرار گیرد. - صاف بنشینیم (پشت میز مطالعه) و روی کتاب خم نشویم. - سر ثابت باشد و فقط چشم به تعقیب حرکت دست و دیدن کلمات مورد اشاره بپردازد. - زیر تمام خطوط دست برده شود. - از ابتدا تا انتهای خط دست خوانی شود. - از راست به چپ دست خوانی شود(در متون فارسی) - حرکت دست، نرم و روان باشد و نه با سفتی و سختی. - دست روی صفحه کتاب کشیده شود و نه در هوا. - حرکت دست یکنواخت باشد و حالت ضربه ای، منقطع و متوقف شده در پایان خطوط نداشته باشد. - هنگام برگشت در دست خوانی کامل خطوط، دست حالت زیگزاگ نگیرد، پس از رسیدن به پایان خط، دست از روی صفحه بلند می شود و در ابتدای سطر بعدی قرار می گیرد و به همین ترتیب تمامی خطوط دست خوانی میشود.

عکس روش مطالعه چیست

خلاصه درسهای روش مطالعه

شما می توانید درسهای روش مطالعه موسسه نصرت را در اینستا گرام دنبال کنید ما هر روز چند پیام اموزشی در مورد روش مطالعه در صفحه اینستا گرام موسسه به نشانی "تندخوانی نصرت" برای علاقه مندان قرار میدهیم لطفا ان را لایک کنید ودر صفحه شخصی خود بگذارید تا دوستانتان نیز ان ها را مطالعه نمایند

عکس روش مطالعه چیست

تعداد صفحاتی که در روز می خوانید

من معمولا سریع مطالعه می کنم، اکثرا در قطعه های زمانی 30 دقیقه ای یا یک ساعته. روش دیگر می تواند مطالعه 20 صفحه یا دو فصل در روز باشد. فکر نکنید که با روزی 100 صفحه شروع به مطالعه کنید- و گرنه به زودی خسته خواهید شد.

عکس روش مطالعه چیست

روش مطالعه بهتر؛ انتخاب زمان کلاس

برای ارتقای روش مطالعه خود، تعیین کنید که کدام ساعت از روز برای شما بهترین است.

من عادت داشتم قبل از به خواب رفتن کتاب بخوانم، اما خیلی زود به خواب می رفتم و مطالعه را رها می کردم. من متوجه شدم که بهترین زمان برای من برای خواندن کتاب صبح ها هنگام خوردن چای، هنگام رفت و آمد با مترو، و آخر هفته ها است. پس از چند هفته، مطالعه کردن به نظرم کاری طاقت فرسا نبود، بلکه به دنبال زمانی برای انجام آن می گشتم.

عکس روش مطالعه چیست

محیط مناسب برای مطالعه

محیط دوستانه و مناسبی برای مطالعه در خانه ایجاد کنید.

ساده ترین راه این کار این است که کتاب هایتان را در جایی که در معرض دید است قرار دهید. به علاوه، اگر مدام کتاب هایی که می خواهید بخوانید را در قفسه ببینید، تمایل پیدا می کنید که سریع تر مطالعه را شروع کنید! روش شدید تر می تواند دوری از تلویزیون باشد، در نتیجه بیشتر رغبت خواهید داشت که کتاب بخوانید. می توانید با انتقال تلویزیون به بیرون از اتاق خوابتان شروع کنید تا ببینید تاثیری در مطالعه تان دارد یا خیر.

عکس روش مطالعه چیست

مهمتر از روش مطالعه همراه داشتن کتاب است

همیشه یک کتاب به همراه خود داشته باشید.

من شخصا کتاب های فیزیکی و اینترنتی می خوانم، اما هر جایی که بروم با خود کتاب می برم. به زودی متوجه خواهید شد که قطعه های زمانی بسیاری در طول روز دارید- مثل منتظر اتوبوس ماندن یا در صف ماندن برای بردن کودکتان از مدرسه- که می توایند چند صفحه ای از کتابتان را بخوانید.

عکس روش مطالعه چیست

روش مطالعه کتابهای صوتی

گوش دادن به کتاب های صوتی را شروع کنید

اگر زمان زیادی را در رانندگی می گذرانید و نمی توانید کتاب بخوانید، بهترین راه استفاده از کتاب های صوتی است. گوش دادن به کتابی که خیلی به آن علاقه داشتید را در نظر بگیرید. بسیاری از کتابخانه ها دسترسی رایگان به کتاب های صوتی دارند.

عکس روش مطالعه چیست

کتاب های دست دوم بخرید

اگر تندخوان باشید خیلی کتاب می خوانید پس کتاب های دست دوم بخرید

هیچ چیز بهتر از دادن مکان تازه به کتابم و کمک به اقتصاد محلی نیست. اگر در محدوده ی نیویورک هستید، کتاب فروشی های خانگی، کتاب های تقدیم شده را با تخفیف می فروشند، و 100 درصد سود آن به خیریه ها می رسد. من برخی کتاب های بسیار ارزشمند را با قیمت 1 دلار در این مکان های زیبا خریده ام! و اگر در جایی زندگی می کنید که از این نوع کتاب فروشی ها وجود ندارد، می توانید نسخه های کپی آن را در سایت آمازون حتی برای معروف ترین کتاب ها پیدا کنید.

عکس روش مطالعه چیست

روش مطالعه در کلوپ

با دوستان خود کلوب کتابخوانی راه اندازی کنید.

لحظه ای که خواندن کتابی را تمام می کنم که خیلی دوست داشتم، تمام کاری که می خواهم بکنم این است که با دوستانم در مورد آن صحبت کنم. اگر کتابی وجود دارد که خودتان و دوستانتان خیلی علاقه دارید که بخوانید، تصمیم بگیرید که در زمان یکسان شروع به خواندن کنید و کلوب کتابخوانی خود را راه بیندازید. به این صورت، آن کتاب محشر را دوبار خوانده اید.

عکس روش مطالعه چیست

تحلیل و نقد نویسنده

گفتن اینکه تحلیل نویسنده ناقص است

گفتن اینکه تحلیل نویسنده ناقص است یعنی او نتوانسته تمامی مشکلاتی که با آنها آغاز کرده را حل کند، یا اینکه نتوانسته آنجور که باید از موادش استفاده کند، یعنی تمامی مفاهیم و انشعابات را ندیده است. یا اینکه نتوانسته میان تعهدات خود تمایزهای مربوط قلئل شود. گفتن اینکه کتاب ناقص است، کافی نیست. هر کسی می تواند آن را در مورد هر کتابی بگوید. انسان ها محدود هستند، آثارشان هم همینطور، حتی آخرینشان. در ارائه ی این نظر هیچ لطفی وجود ندارد، مگر اینکه خواننده بتواند ناقص بودن آن را بطور دقیق توضیح دهد، یا با تلاش های خود یا با کمک کتاب های دیگر.

عکس روش مطالعه چیست

روش مطالعه

روش مطالعه چیست؟

هدف اصلی استراتژی های یادگیری این است که دانش آموزان به عنوان یک یادگیرنده کارآمد تر شوند. تحقیقات در مورد این موضوع روشهای مختلفی را برای انجام این کار به ما نشان داده است. اما سه معروف ترین استراتژی های یادگیری ، یادگیری ، ساختاری و مولد هستند.

عکس روش مطالعه چیست

پنج استراتژی مطالعه

پنج استراتژی مطالعه چیست؟

پنج استراتژی مطالعه برای هفته پایانی زود شروع کنید اگر تکلیفی در هفته آخر کلاس انجام شود ، به این معنی نیست که باید آن را به بعد موکول کنید. ... راهنماهای مطالعه خود را ایجاد کنید. ... یک برنامه مطالعه ایجاد کنید. ... به یک گروه مطالعه بپیوندید یا سازمان دهید. ... خواب مداوم داشته باشید.

سوالات متداول